Menstruace po porodu

Nekojíte? Potom očekávejte první měsíčky asi za šest až sedm týdnů po porodu. Pokud kojíte, je to s nástupem menstruačního krvácení složitější. Některé ženy menstruaci dostanou už za šest týdnů, jiné až tehdy, když začnou dítě přikrmovat a kojí v delších intervalech. Poslední skupinu žen hormony vylučované při kojení ovlivní natolik, že se měsíční krvácení dostaví až šest týdnů poté, co dítě odstaví úplně.

Ochrání vás kojení?

Kojení skutečně působí antikoncepčně, ale musíte splňovat velmi přísná kritéria. Žena nesmí mít menstruaci a intervaly mezi kojením musí být krátké, a to i v noci. Nejdéle čtyři hodiny. I tak je lepší se na kojení jako antikoncepci příliš nespoléhat.

Nemůžete dítě kojit?

Pak máte volbu poměrně jednoduchou. S klidným svědomím můžete pokračovat v užívání osvědčených kombinovaných hormonálních pilulek nebo si vybrat jakýkoli jiný typ antikoncepce.

Antikoncepce pro kojící matky

Kojícím ženám se nejčastěji ordinovaná kombinovaná hormonální antikoncepce nepředepisuje. To podstatně zužuje výběr, ale téměř vždy existuje řešení.

 

 

Kondom:  Rychlé, levné a nehormonální řešení. Ocení ho zejména maminky praktikující v poporodních měsících pohlavní styk jen výjimečně.
Gestagenní antikoncepce v tabletách: Kojící matky nesmí dostat estrogeny, proto antikoncepce pro kojící matky obsahuje pouze gestagen. Tabletky se berou každý den, vždy v následujících 28 dnech. Pauza se nedělá. Nevýhodou čistě gestagenní antikoncepce je nepravidelné menstruační krvácení, špinění v různých fázích cyklu, nebo dokonce úplná nepřítomnost menstruace.
Gestagenní antikoncepce v injekci: Injekce se aplikuje jednou za tři měsíce. Nevýhodou je, že nelze účinek zrušit, když je žena nespokojená s nepravidelnou menstruací nebo špiněním. Také plodnost se po poslední injekci obnovuje pomaleji, někdy až za několik měsíců.
Gestagenní antikoncepce v implantátu: Dlouhodobé řešení (3 až 5 let). Lékař vám zavede malou tyčinku pod kůži na paži. Hormony se poté do vaší krve uvolňují postupně. Pokud už si ochranu nepřejete, lze implantát vytáhnout a plodnost je obnovena téměř okamžitě. Nevýhodou je jako u ostatních gestagenů nepravidelná menstruace, špinění.
Nitroděložní tělísko: Opět s přidáním gestagenů. Menstruace je slabá a kratší. Asi 20 % žen nemenstruuje vůbec. Dlouhodobé řešení (zavádí se na 5 let). Obnova plodnosti po odstranění tělíska je úplná, ale někdy trvá i několik měsíců.

Maminky, podělte se s námi, jakou antikoncepci jste po porodu užívaly nebo používáte vy!