Akné, co to je?

Jde o neinfekční kožní onemocnění, při kterém se tvoří nadměrné množství kožního mazu. Ten je posléze infikován bakteriemi, které jsou normálně přítomny na povrchu kůže. To způsobí zánětlivou reakci, která se projeví na povrchu, u ústí mazových žláz, a vznikají tzv. komedony. Nejčastěji trápí mladé lidi, zhruba od 12 do 25 let. Za normálních okolností okolo 25. roku života akné zmizí, nebo se výrazně zmírní. Někdy se akné objeví až v dospělosti, často v souvislosti s hormonálními změnami v organismu ( těhotenství, porod).

Kde se akné objeví?

Nejhůře jsou aknózní projevy snášeny na obličeji. Často se tato nemoc rozšíří i na dekolt, záda, někdy osídlí i podpaždí a hýždě. Postižený člověk se někdy sám sebe štítí, na kůži mu hraje celá paleta barev. Od růžových a červených boulí, až po bílé puchýřky a černé tečky.

Co je příčinou?

Nejčastěji za vznikem akné stojí rychlý vzestup hladiny testosteronu, mužského pohlavního hormonu, a to v pubertálním období. Příčin je ale více. Objevuje se i při dlouhotrvajícím stresu, při nevhodné životosprávě – zejména, když jíte často slaná a kořeněná, tučná nebo sladká jídla. Připočtěte k tomu nedostatek vitamínů, vliv znečištěného ovzduší. Akné se často objevuje i jako vedlejší účinek při užívání některých léků, pozor si dejte zejména na steroidy nebo některé druhy antidepresiv. Akné můžete »dostat« i ze sportu. Tato forma se objevuje u lidí, kteří na sportování nosí nevhodné, neprodyšné oblečení.

První »pupínky«? Rychle na kožní!

Samoléčba stav obvykle zhoršuje. A co hůř, nesprávně léčené akné se nehojí jak by mělo a do budoucna zanechá nehezkou památku v podobě trvalých ošklivých jizev. Léčba se nesoustředí zdaleka jen na oblast postižených partií. Co vás tedy čeká?

  • Změna životosprávy – Lékař vám naordinuje očistnou kůru organismu. Po ní následuje doplnění vitaminů, zvláště ze skupiny B. Následně, chcete li se akné zbavit jednou provždy, budete dodržovat zásady racionální výživy. (Změna jídelníčku ve prospěch ovoce, zeleniny a vlákniny. Tabu budou tučná a smažená jídla, uzeniny, sladkosti, alkohol). Pokud se stresujete, musíte zvolnit a víc odpočívat. Nevhodné je kouření.
  • Léky – Na akné vám lékař předepíše často celkově působící léky. Někdo se nevyhne užívání antibiotik. Pozor, jen léky to ale nevytrhnou. Změna životosprávy je skutečně nejpodstatnější.
  • Ošetření pleti – Snad každý výrobce kosmetiky nabízí mezi svými preparáty i řadu přípravků určenou pro lidi s problematickou pletí. Do těchto přípravků jsou přidávány ovocné kyseliny ( kyselina salicylová, AHA, LHA) a navíc konjugát zinku. Tyto přísady mají za úkol odstranit zrohovatělou vrstvu kůže, která ucpává póry a zároveň snižují tvorbu kožního mazu. Nezanedbávejte také pravidelný peeling obličeje.
  • Nevymačkávat! Při vymačkávání uhrů (hlavně na obličeji) riskujete roznesení infekce. A to nejen po celé tváři. Při neodborném mačkání, totiž můžou být infekční mikrobi zaneseni i krví do organismu. A pozor, nejbližší a nejnáchylnější orgán v blízkosti obličeje je mozek a mozkové obaly ( blány). 
  •  Co s jizvami po akné? V boji s nepřítelem jste sice zvítězila, ale stejně na sebe nedá zapomenout. Ve tváři vám zůstala památka v podobě větších či menších jizev. I zde se nabízí řešení, pomůže vám mikrodermabraze. Větší jizvy a plochy pomáhá vyhladit laser. Pro definitivní odstranění následků se obraťte na kterékoliv centrum estetické medicíny.

Tipy

PRAHA

AEST, klinika dermokosmetiky

Jde o soukromou dermoestetickou kliniku využívající nejmodernější poznatky a zařízení v oblasti korektivní dermatologie a modelace postavy. Cena za modrý nebo červený laser – od 250 Kč za jedno sezení, sezení je ale nutno pro pozitivní výsledek opakovat.

Internet: www.aest.cz

Esthé, soukromá klinika estetické medicíny

Internet: www.esthe-laser.cz

Laser Esthetic, klinika laserové, estetické dermatologie a plastické chirurgie

Internet: www.laseresthetic.cz

Asklepion, Klinika a institut estetické medicíny

Pobočky jsou v Praze, Jáchymově, Karlových Varech a Mariánských Lázních.

Internet: www.asklepion.cz

BRNO

BODY, klinika plastické chirurgie

Jde o moderní zdravotnické zařízení na zcela klidném místě v centru Brna

Internet: www.bodyestet.cz

Klinika Morava, estetická plastická chirurgie

Internet: www.plastika-morava.cz