Špatné odlíčení – zvlášť když se odbýváte opakovaně večer co večer – může nadělat pěknou paseku. Dlouhodobě přispívá k tvorbě vrásek či naopak mastnější kůže, protože nevyčištěná pokožka nemůže dýchat a přirozeně se regenerovat. Nová vrstva make-upu vám navíc nesedne dobře a budete vypadat jako maškara. Je to přitom zbytečné, odličovací rituál zabere jen pár minut. Držte se napříště následujících pravidel:

Krok č. 1: Čistěte pleť vždy
(i když nepoužíváte make-up)!

Odličování by mělo být stejně samozřejmé, jako čištění zubů. Naučte se nechodit spát bez něj! Nejlépe uděláte, když pleť necháte oddychnout ještě dřív – třeba když se vrátíte z práce a víte, že večer už budete doma. Proceduře se nevyhnete, ani když se téměř nelíčíte. Make-up totiž funguje jako ochranný film a pokud ho nenosíte, částečky prachu a nečistot se vám dostanou mnohem hlouběji. Samozřejmostí by měl být i noční krém.

Krok č. 2: Důkladně si vyberte odličovací přípravek

Existuje mnoho kritérií, podle kterých vybírat způsob odlíčení. Nabízejí se odličovací mléka, čistící pleťové vody, gely či ubrousky. Nejpodstatnější je typ vaší pleti – suché bude mnohem víc svědčit mléko, které zároveň hydratuje, než agresivní voda. Naopak k mastnější pleti lze vybrat přípravek, který má zároveň protiaknózní účinek.

Důležité je i to, jak je vám odličovač příjemný – musí vám vonět, měla byste se po odlíčení cítit svěže a v neposlední řadě určitě oceníte praktičnost. Mít připravené odličovací ubrousky třeba pro případy, kdy se vracíte z noční pařby, je dobrý nápad.

Jako u každé jiné kosmetiky platí, že byste neměla příliš dát na doporučení přítelkyň – každá pleť je jiná a vyplatí se vám hledat značku, kterou si budete na obličej nanášet den co den.

Krok č. 3: Volte správně pro jednotlivé partie

Je samozřejmě velmi pohodlné, když celou tvář i dekolt odlíčíte jedním přípravkem. Leckdy je však potřeba použít jich víc. Pokud se líčíte málo a nemáte problematickou pleť, v klidu použijte jediné mléko. Máte-li však například mastnou T-zónu, měla byste určitě krk či oblast očí odličovat jiným způsobem, jinak si tyto partie zbytečně vysušíte. Také používáte-li silnější vrstvu řasenky a stínů, je dobře, když oči odlíčíte přípravkem pro ně určeným.

Čistíte svou pleť poctivě každý večer? A máte i jiné fígly pro další čtenářky?