Jdi na obsah Jdi na menu
 


Očkovat, či neočkovat? Poraďte, prosím...

Očkovat, či neočkovat? Poraďte, prosím...

Zuzka váhá, zda má svoje zatím nenarozené dítě nechat očkovat.

 

Milé Kafe.cz!

Obracím se na Tebe i na Tvé čtenářky, protože by mě zajímal Váš názor na povinné očkování dětí. Po Vánocích se mi narodí mé první miminko. Všechno se zatím zdá být v pořádku, takže na první pohled vlastně nemám žádný důvod ke starostem. Měla bych se jen radovat a těšit se na své (doufejme) zdravé dítě. Jenže ve skutečnosti mě už asi dva měsíce trápí velké dilema. Před časem jsem si v novinách přečetla rozhovor s maminkou čtyř dětí, která se rozhodla, že je v zájmu jejich zdraví nedá očkovat. Její případ se dostal před soud a soudce jí dal za pravdu - rozhodl, že rodiče, kteří nenechají děti očkovat, za to nesmějí být potrestáni pokutou.

O to mi ale tolik nejde. Daleko víc než případné popotahování s úřady mě totiž vyděsil podrobný popis všech nepříjemností a zdravotních komplikací, které mohou vakcíny dětem způsobit. Počínaje horečkami a vyrážkou až po takové horory jako je encefalitida. Když jsem si začala vyhledávat informace na internetu, narazila jsem dokonce na zvěsti o tom, že očkování může vyvolat autismus, a zprávu o jedné rodině, které děťátko po očkování zemřelo!

Zdá se, že moje kamarádky, které už mají malé děti, jsou víceméně smířené s tím, že po očkování jejich ratolest jednu nebo dvě noci propláče se zvýšenou teplotou. Já ale nevím, jestli chci své vlastní miminko takovému trápení vystavit. Na druhou stranu jsem si moc dobře vědoma toho, že očkování se nedělá jen tak pro nic za nic. Mám strach z infekčních nemocí, které by mé dítě mohly potkat, a samozřejmě také nechci být obviněna ze sobectví. Podle zastánců očkování si totiž rodiče-odpírači mohou dovolit luxus nedat své dítě očkovat jenom proto, že díky plošnému očkování v populaci koluje málo bacilů. A navíc jsem se dočetla, že děti, které nejsou očkované, se obvykle nedostanou do školky. Zkrátka a dobře, mám z toho všeho těžkou hlavu. Můj manžel říká, ať si nedělám starosti, že prostě necháme naše dítě očkovat stejně jako všichni ostatní. "Taky jsme si tím prošli, když jsme byli malí, a nic tak dramatického se nám nestalo," opakuje mi.

Já bych ale ráda slyšela radu z nějakého objektivního zdroje. Připadá mi, že ve všech diskusích, které jsem si na tohle téma přečetla, zaznívají názory ze dvou zaujatých stran. Buď od konzervativních dětských lékařů, kteří nedají na očkování dopustit. Anebo naopak od rodičů z řad odpůrců očkování, kteří by všechno řešili jen přírodní medicínou a občas mi připadají trochu fanatičtí. Chtěla bych pro svoje miminko to nejlepší, jenomže nemohu přijít na to, co to je.

Očkovat, nebo neočkovat? Anebo existuje nějaká střední cesta? Poradíte mi?

Vaše Zuzka